مجله علمی فرهنگی خانواده صل سوم
T O O K A

اخبار و اطلاعیه ها

توزیع نهاده‌های دامی بر اساس مجوز جوجه‌ریزی

مدیر جهاد کشاورزی سوادکوه‌ شمالی بر لزوم نظارت مستمر و تأیید کارگروه‌های شهرستانی بر اساس مجوز جوجه‌ریزی در سامانه بازارگاه برای دریافت نهاده دولتی تأکید کرد.
قاسم حکمت‌شعار بیان کرد : با هدف رونق تولید و استمرار جوجه‌ریزی و فعالیت واحد‌های مرغداری شهرستان سوادکوه شمالی ، جلسه هماهنگی و رفع مشکلات با حضور مدیرعامل و اعضای هیئت مدیره شرکت تعاونی مرغداران و رئیس اداره دامپزشکی شهرستان در این تعاونی برگزار شد

ارمنستان علاقه‌مند به واردات طیور از ایران است

گاگیک ماکاریان روز دوشنبه در جمع فعالان اقتصادی تبریز با تاکید بر  توسعه روابط اقتصادی و کشاورزی با ایران و آذربایجان شرقی، افزود: در موضوع پرورش طیور نیازمند یکسری همکاری ها با جمهوری اسلامی ایران هستیم که در این راستا می توانیم نسبت به واردات جوجه از ایران اقدام کرده و همچنین در زمینه دامپزشکی و تامین مواد غذایی طیور نیز از امکانات این کشور بهره مند شویم.
وی با بیان اینکه ۳۰ درصد گوشت طیور مصرفی ارمنستان در خود این کشور تولید شده و ۷۰ درصد آن وارداتی است، اظهار داشت: اگر پیشنهادات خوبی در زمینه واردات جوجه یک روزه و گوشت مرغ وجود داشته باشد به طور قطع آن را بررسی خواهیم کرد.

ذخایر نهاده‌های دامی در بندرامام خمینی(ره) به ۸۵۰هزار تن رسید

حمید بدوی افزود: مجموع ذخایر نهاده‌های دامی که عموما" ذرت و کنجاله هستند تا خرداد ماه ۱۴۰۰پاسخگوی نیاز کشور است.
وی با بیان اینکه حمل نهاده های دامی از بندر امام خمینی(ره) به نقاط مختلف کشور توسط ناوگان حمل و نقل جاده‌ای و ریلی ادامه دارد افزود: حجم زیادی از نهاده‌های دامی به صورت یکسره و بدون انتقال به انبارهای بندرامام خمینی(ره) انجام می‌شود.
بدوی با بیان اینکه واردات نهاده‌های دامی طبق برنامه و روال عادی توسط شرکت پشتیبانی امور دام و بخش خصوصی در حال انجام است افزود: خوشبختانه انبارهای ذخیره‌سازی نهاده‌های دامی کامل شده اند.

شیوع آنفلوانزای پرندگان؛ از هشدار تا مهار آن در کشور

آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، معروف به آنفلوانزای مرغی یک بیماری ویروسی همه گیر بین پرندگان است که قابلیت سرایت بالایی دارد و در صورت شیوع، نه تنها خسارت فراوانی به صنعت مرغداری وارد می‌کند بلکه قابل انتقال به انسان است.
آنفلوانزای پرندگان یا نوع A معمولا نمی تواند در انسان ایجاد بیماری کند و تنها از طریق پرندگان آلوده به انسان سرایت می کند و از طریق انسان مبتلا قابل انتقال نیست.

قیمت گوشت گوساله ۴۰ درصد رشد کرده است

علی اصغر ملکی با تائید گران شدن قیمت گوشت در دو هفته گذشته گفت: در این مدت گوشت گوسفندی در حدود کیلویی 5 هزار تومان گران تر شده است و در حال حاضر قیمت شقه بدون دنبه گوسفندی برای مصرف کننده بین 130 تا 135 تومان است. مغازه دار حدوداً 120 هزار این گوشت را تهیه می کند.
وی از اتخاذ تصمیماتی در خصوص دام سنگین در وزارت صمت خبر داد و اظهار کرد: امیدوار هستیم که این تصمیمات به صراحت عملیاتی شود. قرار بر این شد اتحادیه دامداران، دام را در اختیار کشتارگاه قرار دهند و پس از آن گوشت بلافاصله به سرعت وارد بازار شود تا قیمت گوشت کاهش پیدا خواهد کرد.

نهاده‌های دامی با قیمت یارانه‌ای در اختیار دامداران و مرغداران قرار می‌گیرد

اکبر فتحی در جلسه ساماندهی دامداری‌های روستایی و عشایری و غیرصنعتی در ارتباط با اصولی شدن ضوابط ساماندهی، گفت: تمام ضوابطی که شامل دام عشایر یا دام روستایی شود، باید به صورت اصولی برنامه ریزی و ساماندهی شود.
وی افزود: نظام برنامه ریزی متکی به آمار دقیق بوده و اگر تا به امروز ضرورتی برای انجام این کار وجود نداشته، به خاطر ضعف در عملکرد حوزه مربوطه در به دست آوردن آمار دقیق بوده است.

تعادل بازار به شرط توزیع به موقع نهاده

محمدرضا کمالی گفت: هر ساله با نزدیک شدن به شب عید و ایام نوروز، در بهمن ماه شاهد کاهش عرضه گوشت مرغ و افزایش اندک قیمت‌ها هستیم، زیرا تولیدکنندگان مرغ ها را برای اسفندماه و شب عید در سالن‌ها نگهداری می‌کنند.
وی اظهار داشت: از آذر ماه سال جاری تاکنون برای هر قطعه جوجه تا ۴۰ روز نهاده اختصاص می یافت، اما در دومین تصمیم وزارت جهاد کشاورزی مقرر شد میزان عرضه نهاده ها تا ۴۵ روز افزایش یابد.

کم فروشی هم به مشکل گرانی خوراک دام اضافه شد

کم فروشی هم به گرانی خوراک دام و طیور که دو سالی است، قیمت محصولات پروتئینی را افزایش داده و بسیاری تولید کنندگان را ورشکسته کرده اضافه شد.
تولید کنندگان دام و طیور از کم فروشی سهمیه خوراک دام و طیور توسط برخی شرکت‌ها انتقاد کرده و می‌گویند این سهمیه‌ها به جای اینکه به نرخ دولتی به دست مرغدار برسد، در بازار آزاد به چندین برابر قیمت به فروش می‌رسد.
وزارت جهاد کشاورزی نهاده های وارداتی را از طریق سامانه «بازارگاه» به مرغداران و دامداران کشور توزیع می‌کند، این نهاده‌ها طبق سهمیه‌ای که این وزارتخانه تعیین می‌کند از انبار شرکت ها بارگیری و به تولیدکنندگان کشور ارسال می‌شود.

اختیار صادرات و واردات نهاده‌های دامی به وزارت جهاد کشاورزی واگذار شد

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس در مجلس از تفاهم نامه وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت برای بازگشت اخیارات سابق وزارت جهاد کشاورزی مثل صادرات و واردات نهاده دامی خبر داد.
معین الدین سعیدی گفت: جلسه امروز به سوالات آقایان گودرزی و دهمرده، مرادی و خانم چنارانی در مورد نهاده‌های دامی و مشکلات بذر، آبیاری اراضی ۴۶ هزار هکتاری سیستان، پرورش ماهی در قفس و عدم اجرای تکالیف شیلات ایران در راستای قانون پنج ساله ششم توسعه اختصاص یافت.

چگونه نظارت بر واردات نهاده‌های دامی تقویت می شود؟

محمدجواد عسکری ، در خصوص واگذاری بخشی از وظایف تنظیم بازار محصولات مانند مرغ و تخم‌مرغ و واردات نهاده‌های دامی به وزارت جهاد کشاورزی، گفت: به دلیلی ناهماهنگی بین دستگاه‌های متولی مانند وزارت جهاد کشاورزی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزی در زمینه تامین نهاده‌های دامی نشست‌هایی در کمیسیون کشاورزی برگزار شد.

صفحه‌ها

TOOKA COMMERCIAL GROUP

Tookadelijan.ir

O F F I C I A L W E B S I T E